Program profilaktyczno – szkoleniowy "Współczesne zagrożenia dzieci i młodzieży"

Miał na celu ograniczenie używania substancji psychoaktywnych oraz zagrożeń z nim związanych wśród młodzieży w wieku gimnazjalnym. Przeprowadzone zostały spotkania z uczniami, rodzicami oraz nauczycielami podczas których, w sposób dostosowany do odbiorców, prezentowane były zagrożenia związane z używaniem substancji psychoaktywnych przez młodzież. Najnowsze badania problemu w Polsce oraz na Lubelszczyźnie pozwoliły na wyodrębnienie trzech głównych, współczesnych grup zagrożeń. Są nimi:

- zagrożenia polegające na fakcie używania alkoholu i innych substancji psychoaktywnych przed ukończeniem osiemnastego roku życia, podczas spotkań akcentowane były: problemy prawne, problemy zdrowotne, problemy ekonomiczne, wpływ rówieśniczy, luki w nadzorze pedagogicznym, przyzwolenie rodziców, błędy wychowawcze.

Druga grupa zagrożeń tkwi w cyberprzestrzeni i jest związana z nielegalną dystrybucją alkoholu i innych substancji psychoaktywnych, propagowaniem aspołecznych norm i wartości sprzyjających uzależnieniom, uczeniem języka nienawiści i stosowania przemocy. W ramach tej grupy zagrożeń akcentowane były: problem anonimowości w sieci, legalność ofert Internetowych, techniki oszukiwania i psychomanipulacji w sieci, siła perswazji w Internecie, przemoc Internetowa, formy nadzoru oraz uczestnictwa nauczycieli i rodziców w wirtualnym świecie.

Trzecia grupa zagrożeń to problemy w aktywności seksualnej związane z używaniem alkoholu oraz innych substancji psychoaktywnych. Chodzi tu głównie o formy śródrówieśniczej przemocy seksualnej, nieakceptowaną i przedwczesną aktywność seksualną. W ramach tej grupy zagrożeń akcentowane były: związki odurzania się z aktywnością seksualną, przyczyny problemów ze świadomością i dojrzałością seksualną młodzieży, rola nauczycieli i rodziców w stymulowaniu rozwoju seksualnego dzieci, seksualność a współczesne media, techniki unikania zagrożeń rozwoju seksualnego.

W programie udział wzięło:

2358 uczniów
2613 rodziców
852 nauczycieli

Program sfinansowany był przez Urząd Miasta Lublin ze środków Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Osoby zainteresowane dalszą realizacją programu w bieżącym roku prosimy o kontakt

 

Anna i Ireneusz Siudem

back
 
Copyright © 2024 Towarzystwo NOWA KUŹNIA